utorok 31. júla 2012


 Toto je Vločka. Môj sneho biely maly milačik. Je to potomok mojich dvoch škrečkov ale, bohužial aj Vločka a aj jej ocko Jacky už zomreli. Ale toto je krátka spomienka na nu ako lezie na hlave mojej BFF ( pre tých, ktory nevedia, čo je to BFF tak je to : Best Friends). Ak sa pači píšte komentáre. A ak by vás zaujímalo ako vyzeral Jackyno, tak ona je po ňom . On je biely a aj Vločka, ale veď to vidite. Peťka
TUTUT....  Pozor!!!! Ja idem a nejak neviem ešte brzdiť, takže pozor áno ? A pardon ak niekoho zrazím..........

Neboj sa, ty si taký zlatý, že ti to hneď odpustíme. Že mám pravdu????

Morčatá informácie

      Informácie o morčatách.:                           Morčatá

Prečo je práve morča ideálny domáci maznáčik?
Morčatá sú veľmi milé prítulné a láskavé tvory. Celý život sú síce bojazlivé (pudy po predkoch) ale dokážu si na vás zvyknúť a tráviť s vami voľný čas. Je ideálne chovať dve morčatá (alebo viac), pretože jedno morča je samo smutné. (Ja chovám len jedno morča, pretože len jedno môžem. Ale je lepšie chovať ich viac). Morčatá sú taktiež spoločenské. Radi s vami komunikujú hlasným pískaním.

Mýty o morčatách
1. morča smrdí- morčatá nesmrdia! žiadne zviera samo o sebe nesmrdí. Treba len venovať viac času úprave a čisteniu jeho obydlia a morča smrdieť nebude. Ak morčaťu pravidelne nebudete meniť podstielku, môže sa stať že bude mať v srsti kúsky výkalov a ocikanú srsť, ktorá sa zachlpatí a možno ju bude treba ostrihať. Morčaťu treba meniť podstielku minimálne každých 4-5 dní, všetko závisí od veľkosti klietky (akvária).
2. Morča píska- je pravda že morča píska, ale nepíska kvôli všetkému. Morča píska, keď má pocit že je samé a chce byť s vami, keď je hladné, keď volá ostatné morčatá (mláďatá) alebo keď si chce pobehať po izbe. Niekedy si píska len tak z dlhej chvíľky, ale nikdy to nie je nepríjemné. Dá sa na to zvyknúť a v podstate to nie je žiaden hluk. Keď si morča uvedomí, že si jeho pískanie nikto nevšíma samo prestane. Lepšie je mu ale dať nejakú dobrôtku, alebo ho pustiť do izby. Morča nebude pískať a bude spokojné.
3. Morčatá nesmú jesť mokrú trávu- morčatám mokrá tráva nijako neprekáža, pokiaľ sa podáva hneď. Nesmie dlho stáť v igelitovom sáčku alebo taške - mohla by sa zapariť. Mokrá tráva má aj tú výhodu, že dážď z nej zmyl prach a nečistoty. Ak sa vám to aj tak nezdá, rozložte mokrú trávu na nejakú plochu (oddeľte rastliny od seba) a nechajte usušiť.

Odkiaľ pochádza morča?
Morčatá pochádzajú z Južnej Ameriky, kde pôvodne žili. Odvtedy už prešli mnohými zmenami, šľachtením, až z morčiat divých vznikli morčatá domáce. Morčatá sú prirodzene bojazlivé a nervózne tvory. Majú v pudoch, že sa boja veľkých vecí prichádzajúcich "zhora" (divé vtáky, predátori...) takže bojazlivé správanie pri vyberaní z klietky je normálne.

Aké plemená môžem spolu krížiť a čo sa mi narodí?
hladkosrsté + dlhosrsté = hladkosrsté, dlhosrsté alebo morča so stredne dlhou srsťou
osrstené + bezsrstým = osrstené, málokedy bezsrsté
hladkosrsté + rozeta = hladkosrsté alebo rozeta
hladkosrsté + crested = hladkosrsté alebo crested
rex + hladkosrsté = hladkosrsté (rex gén), málokedy rex
US teddy + hladkosrsté = hladkosrsté (teddy gén), málokedy US teddy
rex + teddy = hladkosrsté, rex, teddy
šeltia + coronet = šeltia alebo coronet
merino + texel = merino alebo texel
šeltia + texel = merino alebo texel
coronet + merino = coronet alebo merino
šeltia + merino = šeltia, coronet, texel, merino
skinny + skinny = skinny
baldvin + skinny = neodporúča sa! osrstené morča

Aká podstielka je vhodná a nevhodná pre morča?
Vhodnáhobliny, podstielka pre mačky, zoskartovaný papier, vreckovky, uteráky...
Nevhodná-  Piliny, piesok, seno
piliny: sú veľmi prašné, môžu sa morčaťu dostať do oka
piesok: veľmi jemný, môže sa dostať do očí alebo do srsti
seno: môže tvoriť časť podstielky ale nie celú, pretože nesaje, môže sa zapariť a splesnivieť a je nevhodné aby ho morča potom jedlo.





 kniha o morčatách






   Informácie o škrečkoch z každého druhu.:  Druhy škrečkov



Škrečok poľný

Ako všetci dobre vieme, dosť sa odlišuje od ostatných škrečkov. Je väčší, svojím vzhľadom skôr pripomína morča. Je zákonom chránený, nechová sa ako domáce zvieratko, jeho domov sú polia a lúky. Je aj známy svojou "agresivitou", ani veľmi nie, ale určite viac než škrečky, ktoré chováme my. Má celkom pestré sfarbenie, je hnedý a pri lícach a na hlave je taký dozlata. Chodidlá sú osrstené po pätu, je pár jedincov, ktorí sú celí čierni.Náprsenka je obyčajne čierna. Dorastajú do dĺžky 20-35 cm a dosahujú hmotnosť od 200 do 500 gramov. Potrava je najmä obilie, zelené rastliny ba dokonca aj mláďatá spevavcov (vtáky) a drobné hlodavce!!!




Škrečok čínsky
Chovajú sa tak isto ako škrečky džungárske, a tiež sú im veľmi podobné. Ak ich chcete páriť, pár musíte vytvoriť už vo veku 5 týždňov, inak by samička samčeka neprijala.Samička je pohlavne dospelá asi v trocha mesiacoch. Teoreticky môžu mať malé každé tri týždne, ale po asi 3. vrhu bola pozorovaná prestávka trvajúca niekoľko týždňov, potom sa ale znova pária. U samičky nedochádza k vyčerpaniu z vrhov ako u džungárskych škrečkov. Vo vrhu je 2-6 mláďat, ktoré zostanú s matkou až do 5-6 týždňa. Ak chcete znova páriť, pár musí byť z nepríbuzných škrečkov. Škrečky čínske sú celkovo dlhšie a štíhlejšie ako škrečky džungárske, tiež majú dlhší chvostík. samci sú o niečo väčší ako samičky. Dospelé škrečky sú veľmi kľudné a spokojne dokážu sedieť na ruke.



Škrečok Campbellov
Sa podobá na škrečka džungárskeho svojím pásikom cez chrbát, ale na rozdiel od neho, je škrečok campbellov skôr hnedý, a nie sivý/šedý+prúžky oddeľujúce biele sfarbenie bruška od tmavšieho sfarbenia chrbátika sú takmer nebadateľné, alebo chýbajú . Tento druh nemá zimné sfarbenie. Avšak z tohoto druhu sa vyšľachtilo veľké množstvo mutácií a farieb, že do obchodov sa dostali pod úplne matúcimi názvami. "Campbelláci" sú veľmi spoločenskí, často žijú v skupinkách, kde často nedochádza ku konfliktom, dokonca si aj samičky niekedy pomáhajú pri dojčení! Samčekovia sa radi obklopujú samičkami (takí sukničkári). No iná je tolerancia k ich chovateľom, nie je pre nich problém, keď sa cítia ohrození a nie v bezpečí, vytiahnuť ostré zúbky a zahryznúť.

Škrečok roborovského

Škrečok Robovorski je najmenší zo škrečkov. Je bielohnedý, alebo bielosivý. Tento škrečok je veľmi rýchly, preto treba dávať veľmi veľký pozor, aby vám neutiekol. Latinské meno: Phodopus roborovskii
Dĺžka: 4-7 cm
Dĺžka života: 2-3 roky
Počet mláďat: 3-5 mláďat

Najlepšie se snesie v páru, prípadne v skupine 1 samec, dve samičky. Pokiaľ sú spolu od mladosti, snesú sa i dve samičky i dva samci. Aktívni sú v podvečer alebo skoro ráno. V prírode si hrabajú hlboké nory. Pokiaľ je samica v stresu, môže mláďata zožrať. Mláďata je možno oddeliť už po treťom týždni.


Škrečok džungársky
Škrečky Džungárske sú typické čiernym (šedým) pásikom cez chrbát. Sú malé, menšie než škrečky Sýrske. Sú dva druhy škrečkov džungárskych: Phodopus sungorus cambelli- hnedá až sivá farba. Phododopus sungorus sungorus- je svetlosivej až bielej farby. Pri týchto škrečkoch si musíte dávať naozaj veľký pozor! Dokážu sa veľmi "zmrštiť" a rýchlo vám utečú. Preto keď budete kupovať klietku,
dávajte pozor na rozostupy medzi mrežami. Nemali by byť väčšie než 1 cm.

Latinské meno: 
Phodopus sungorus
Dĺžka: 9-12 cm 
Dĺžka života: približne 2 roky
Váha: 30-50 g

Počet mláďat: 2-8 mláďat


Škrečok Sýrsky

Škrečkovi Sýrskemu hovoríme inak aj Zlatý. Sýrske škrečky na rozdiel od Džungárskych máju veľa farieb (sfarbení), no sú menej mazlivé. Sú väčšie ako ostatné druhy, až na škrečka poľného. Tento druh sa chová v našich domácnostiach najčastejšie- Tu je pár základnych informácií o škrečkoch sýrskych:

Latinské meno:
 Mesocricetus auratus
Dĺžka: 15-20cm
Dĺžka života: priemerne 2-3 roky
Váha: 110-180g
Typy srsti: dlhá, krátka, bez srsti
Sfarbenia: žltá, dymová perla, lila, ryšavá, striebor-
ná sivá, svetlo sivá, medová, tmavá zlatá,
svetlá zlatá, tmavo sivá, plavá, béžová,
škoricová....


Počet mláďat: 2-14 mláďat
Počet dní tehotenstva: 15-19 dní


Krátka história škrečka sýrskeho:
Britský zoológ George Waterhause roku 1839 objavil
škrečka sýrskeho. Našiel jeho lebku a kožušinu ktoré poslal do múzea v Londýne. O 100 rokov neskôr odchytil profesor Aharon prvého živého sýrskeho škrečka. Našiel samičku s dvanástimi mláďatami,
no z dvanástich prežili len tri mláďatá. Rýchlo sa rozmnožili. Dnes kúpite škrečka sýrskeho skoro
v každom chovprodukte. 
Photobucket

 kniha o škrečkoch 1


 kniha o škrečkoch 2,3

Vitajte Montinka a Monty

Registrácia

  Montinka
1 rok
biela - až do šeda
neposednosť :D
samička
neúnavné behanie v kolese. :D
škrečok

 Monty
2 roky
škoricová 
vypúlené oči :D
samček
pýtanie stále jedla
morča



    Toto je starostlivosť o zvieratká, taký krátky úryvok z novín, kto chce môže si ho prečítať, ale bude si ho musieť asi priblížiť, lebo je to dosť malé. Ale, ty ktorý majú dobrý zrak to robiť nemusia, hihihihi :D

Fotky mojich zvieratiek

Toto je moja Montinka. A upozornujem že tieto fotky ktore tu vydite su naozaj prave. 

 Toto je Montinka a jej male babätka. :D

 Tu su iba dvaja lebo viac sa nedalo odfotit. 

 Toto je môj Monty ked mal narodeniny.

 Tu som experimentovala s jeho ucesom.:D

 A tu je tiež na jeho narodky. Ja viem ma hlavu ako lev. 
  Takže toto je len skrátená prezentacia o mojom zverinci . Mám aj ďalšie zvieratká, ale tie sa neradi fotia. No, a aby ste si nemysleli, že toto sú všetky fotky, tak to nie je pravda. Ešte ich mám mnoho a mnoho ale, keby som vám ich sem všetky dala tak pri PC si posedíte aj dva dni, kým to dopozeráte. Tak sa zatiaľ majte Peťka :D

Vitaj Daily u nás

Registrácia

Daily
4 roky ( Daily len pre tvoju informaciu škrečkovia žijú najviac 2 - 3 roky ale neva ) 

Samička

Zlato - biela :D 

rýchlosť

milý neposedný škrečok :)

Registracia

Registrácia :

1. Meno ( škrečka alebo morčiatka)
2.Vek ( škrečka alebo morčiatka)
3.Farbu
4.Schopnosť ( ako roztomilosť, neposednosť,atď)
5.Pohlavie
6.Charakteristika ( kratky opis zvieratka)
7.Druh ( napr. pes) ale vy tam samozrejme davajte škrečky a morčiatka

Škrečky a keď chcete píšte a budú aj informácie o nich a to iste aj s morčatami.

 Prepač , ja som myslel, že to bolo moje!

 Šport je môj koníček a nikdy neprestanem hihi.

 Nepchaj sa do tej misky nie je len tvoja.

 Hej, ale aj my sme smädný!!!!

 Tralala ja spievam karaoke a som rád lalala.

 Jáj ,to bolo zabité, hihihi. Už nikdy si nedám víno a ani pivo, ale začnem až od zajtra.





 Toto je môj domček a ja si ho strážim a keď mi naň niekto siahne, tak hryziem!!!! ( POZOR ZURIVY ŠKREČOK!!!!)

Morčiatka

 Mňam, čo to tu je za dobrotu?

 Ja milujem jablčko, pretože je plné vitamínov a prospieva mi.

 Toto je môj Montynko, ale ešte maličký.

 Páni, tak tomuto hovorím úsmev ako svet.

O mne

Ahojte, volám sa Peťka a milujem morčatá a škrečkov. Sama vlastním jedného škrečka menom Montinka a jedno morčiatko menom Monty. Som rada, že vám môžem pomôcť, keď si budete chceť zaobstarať vlastné domáce zvieratko. Samozrejme, že viem pomôcť nie len so škrečkami a morčatami, ale aj s inými zvieratkami. Pokojne mi pište a ja vám rada poradím. Majte sa a teším sa na vás.

Vitajte

Vitajte vo svete morčiat a škrečkov :)